کپسول گاز

کپسول

اکسیژن

اکسیژن (عدد اتمی، ۸، وزن اتمی، ۱۶) برای همه موجودات زنده ضروری است و توانایی ترکیب آن با تقریبا تمام عناصر دیگر است.
 هنگامی که عناصر دیگر با اکسیژن مخلوط می شوند،آنها را به عنوان اکسید شده می نامند . اکسیژن عنصر فراوان در جهان است که شامل حدود ۹۰ درصد آب ۱۰% هیدروژن و ۴۶ درصد پوسته زمین  را فرا گرفته است .
نقطه ذوب اکسیژن -۳۶۰ درجه فارنهایت (۲۱۸ درجه سانتیگراد) و نقطه جوش آن ۲۹۷ درجه فارنهایت (۱۸۳ درجه سانتیگراد) است.در حالت آزاد، اکسیژن بی بو، بی رنگ و بی مزه است. در دمای زیر -۲۹۷ درجه فارنهایت (۱۸۳- درجه سانتیگراد) اکسیژن در فرم مایع رنگ پریده می شود.
دو سوم بدن انسان از اکسیژن تشکیل شده است. در انسان اکسیژن از طریق ریه ها گرفته می شود و از طریق جریان خون به سلولها توزیع می شود. در سلولها اکسیژن با سایر مواد شیمیایی ترکیب شده و اکسیداسیون می شود. سپس سلولهای اکسید شده در جایی که مورد نیاز هستند، توزیع می شوند و انرژی بدن را فراهم می کنند. مواد زائد تنفسی آب و دی اکسید کربن هستند که از طریق ریه ها برداشته می شود.

سیلندر اکسیژن

اختراع سیلندر اکسیژن یکی از مهمترین تحولات در زمینه علم پزشکی و صنعتی بود. گازاکسیژن و گازهای دیگر فشرده شده و در فشار بالا در ظروف بدون درز فولادی ساخته شده اند.
فن آوری مواد به طور مداوم تکامل یافته است و در حال حاضر سیلندرهای پزشکی و صنعتی معمولا از آلیاژهای فولادی یا آلومینیوم ساخته می شوند. فشار پر شده و همچنین ظرفیت قابل توجهی افزایش یافته است در حالی که وزن سیلندرها کاهش یافته است. امروز اکسیژن سیلندر با اندازه معادل دارای اکسیژن سوم بیشتر است، اما وزن آن حدود ۲۰ کیلوگرم کمتر است. سیلندر ها دارای اندازه های مختلف و رنگی هستند. آنها توسط سازنده با استفاده از تست های هیدرولیک، ضربه و کششی آزمایش می شوند. انتهای بالای سیلندر با یک شیر با شماره های مختلف و مارک های مهر شده روی آن نصب شده است. انواع سوپاپ عبارتند از: دریچه شاخص پین، بینی گاو، چرخ دستی و شیر یکپارچه. نوع شیر متفاوت با اندازه سیلندر است. سیلندرهای کوچک دارای یک سوپاپ شاخص در حالی که بزرگ دارای یک نوع گاو نر. ویژگی های ایمنی در سیلندر عبارتند از: کدگذاری رنگ، شاخص پین، دستگاه تسکین فشار، مهر و موم بوتک و برچسب متصل و غیره. در هنگام ذخیره سازی، نصب و استفاده از سیلندر ها باید ایمنی قوانین و دستورالعمل ها برای اطمینان از ایمنی بیماران، پرسنل بیمارستان و محیط زیست.
, , , , , , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
گرمکن هواگاز
نوشتهٔ بعدی
رگلاتور فشار

Related Posts

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Enter Captcha Here : *

Reload Image

فهرست