فرایند جوشکاری با سرپیک جوش گلور سوئیس

جوش
بدون دیدگاه

فرآیند جوشکاری با سرپیک جوش گلور سوئیس

اصول ، کارکرد ، تجهیزات مورد نیاز ، مزایا و معایب
امروز ما در مورد جوشکاری با مشعل جوشکاری گلور و تجهیزات مورد نیاز و اصول آن مطالبی را مطرح خواهیم کرد که در ادامه مشاهده می فرمایید.
جوشکاری هواگاز نوعی از فرآیند جوشکاری حالت مایع است که در آن سوخت برای تولید گرما سوزانده می شود.گرمای تولید شده توسط سری جوش گلور برای ذوب کردن سطوح رابط قطعه کار و اتصال آنها به یکدیگر استفاده می شود.
در جریان جوشکاری اکسی استیلن ، گاز سوزاننده ( استیلن ، پروپان و … ) به عنوان گاز سوخت استفاده می شود .
در صورت نیاز در جوشکاری با سر پیک جوشکاری می توان از مواد پرکننده ( فیلر) استفاده نمود و آن را به صورت دستی به منطقه جوش اضافه نمود.
سرپیک جوش گلور
جوشکاری
جوشکاری هواگاز از مهمترین انواع جوشکاری است . این نوع جوشکاری با سوختن گازهای سوختی با کمک اکسیژن انجام می گیرد و شعله با دمای متمرکز ایجاد می کند.
شعله ایجاد شده توسط کمان جوشکاری گلور به صورت مستقیم به منطقه جوش ضربه می زند و سطوح جوش و مواد پرکننده را ذوب می کند.
با این کار سطوح جوشکاری و مواد پرکننده در یک سطح پخش می شود و پس از خنک شدن یک جفت جوش ایجاد می شود. از این نوع جوشکاری برای بیشتر فلزات معمولی ( آهن ، مس و …) در زندگی روزمره استفاده می شود.

تجهیزات مورد نیاز

دسته و چهار سر جوش

سرپیک یا مشعل جوش مهمترین بخش این فرآیند است . گاز سوختنی و گاز اکسیژن در فشار مناسب ( معمولا نسبت یک به پنج ) از طریق مهره و دنباله به مشعل جوش می رسد. شیر روی دسته جوشکاری گلور برای تنظیم ورودی گاز داخل مشعل استفاده می شود.این گاز ها پس از مخلوط شدن در میکسر به طرف نازل جوش گلور هدایت و آنجا سوخته می شود. بدین ترتیب شعله ایجاد شده در سر نازل به قطعه مورد جوشکاری اثر می گذارد. سایز نازل جوش به ضخامت و جنس مواد مورد جوشکاری بستگی دارد. قیمت سرپیک جوشکاری گلور نیز به سایز نازل بستگی دارد.

سیلندر اکسیژن

همانطور که برای روشن کردن آتش به اکسیژن کافی نیاز است برای سوختن گاز سوختنی به مقدار متناسب اکسیژن نیاز است و اکسیژن توسط سیلندر اکسیژن در ابعاد مختلف از ۵ لیتر تا ۵۰ لیتر تامین می گردد.معمولا رنگ کپسول اکسیژن سیاه است.

سیلندر گاز سوختنی

کپسول گاز استیلن یا گاز هیدروژن یا گاز طبیعی یا گاز تولید شده در دیگ کاربید به عنوان گاز سوختنی مورد استفاده است . انتخاب گاز به جنس مواد جوشکاری بستگی دارد . گاز استیلن و مخزن کاربیت بیشترین محبوبیت در این بین را دارند. رنگ کپسول استیلن زرد رنگ است .

رگلاتور گاز گلور

با توجه به اینکه در بخش پیشین نیز توضیح دادیم ، حمل گاز توسط سیلندر ها انجام می گردد و با توجه به اینکه فشار گاز موجود در سیلندر بالا است از مانومتر گاز و مانومتر اکسیژن برای تعدیل فشار مناسب برای جوشکاری استفاده می شود.فشار خروجی برای اکسیژن حداکثر ۱۰ و فشار خروجی برای استیلن حداکثر ۲٫۵ بار است.
رگلاتور اکسیژن 5101 ایلدیز ترکیه
رگلاتور اکسیژن 5101 ایلدیز ترکیه
رگلاتور اکسیژن 5101 ایلدیز ترکیه
رگلاتور اکسیژن 5201 ایلدیز ترکیه
رگلاتور اکسیژن 5201 ایلدیز ترکیه
رگلاتور اکسیژن 5201 ایلدیز ترکیه
رگلاتور اکسیژن 5701 ایلدیز ترکیه
رگلاتور اکسیژن 5701 ایلدیز ترکیه
رگلاتور اکسیژن 5701 ایلدیز ترکیه
ست جوشکاری
ست جوشکاری
ست جوشکاری
ست جوشکاری
ست جوشکاری
ست جوشکاری
ست جوشکاری
ست جوشکاری
ست جوشکاری

تجهیزات ایمنی

عینک جوشکاری ، دستکش ، لباس و کفش کار همچنین فلاشبک یا شیر یکطرفه از ملزومات ایمنی مورد استفاده در هنگام جوشکاری است 

نحوه کار کردن با مشعل جوش گلور

فرآیند جوشکاری هواگاز ساده تر از جوشکاری با قوس الکتریکی است . قبل از شروع به کار دقت داشته باشید تمامی اتصالات با دقت سرجای مناسب نصب شوند و هیچگونه نشتی گاز وجود نداشته باشد. پس از آن شیر رگلاتور ها را بسته و شیر کپسولها را باز کنید . پس از آن شیر خروجی و ممبران رگلاتور ها را به آرامی باز و تنظیم کنید تا به فشار مناسب و دلخواه برسید.
پس از آن ابتدا شیر گاز را باز و گاز خروجی از سرپیک جوش را با فندک جوشکاری روش کنید . حال وقت تنظیم دقیق شعله با گشودن شیر اکسیژن است ، شیر اکسیژن را به آرامی باز کنید تا به شعله تیز دست پیدا کنید . دقت کنید سر شعله به سمت پایین باشد. شعله در حالت طبیعی ، کربونیزه یا اکسید کننده مطابق نیاز و شرایط تنظیم می شود.حال می توانید شعله را در طول مسیر جوشکاری حرکت داده و قطعات را ذوب کنید.

کاربرد

جوشکاری با چهارسر جوش گلور برای صفحات نازک فلزی که از جنس آهن یا غیرآهن است کاربرد دارد. این جوشکاری بیشتر برای کار روی ورق فلزی همچون صنایع خودرو سازی ، هواپیمایی ، سرمایش و گرمایش مورد استفاده قرارگیرد.
نمونه جوشکاری هواگاز
نمونه جوشکاری هواگاز
نمونه جوشکاری هواگاز

مزایا و معایب جوشکاری هواگاز

مزایا

  • جوشکاری ساده بدون نیاز به مهارت ویژه
  • هزینه تجهیزات در مقایسه با تیگ و میگ و سایر جوشکاری قوس بسیار کمتر است.
  • جابجایی تجهیزات به سادگی انجام می شود.
  • با تغییرات اندک می توانید از همین سیستم برای برشکاری نیز بهره ببرید.

معایب

  • سطوح جوشکاری شده نیاز به پرداخت دارند
  • با توجه به حرارت وارد شده به منطقه جوش امکان تغییر خواص مکانیکی قطعات کار وجود دارد.
  • رعایت ایمنی به دلیل وجود شعله فعال الزامی است
  • برای جوشکاری فلزات با ضخامت بیش از ۳۰ میلیمتر مناسب نیست
  • جوشکاری باید در محل بدون حرکت زیاد هوا انجام شود
با تشکر از وقتی که برای خواندن مطالب عنوان شده گذاشتید در صورتی که به نظر شما مطالبی که در این مورد می تواند برای دیگران مفید باشد و ذکر نشده حتما در بخش نظرات و یا از طریق ایمیل با ما درمیان بگذارید.
, , , , , , , , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
انواع شعله

Related Posts

No results found

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Enter Captcha Here : *

Reload Image

فهرست